SylwestrowaNoc - Sylwester 2015/2016, pobyty sylwestrowe, pakiety, oferty na Sylwestra, bal sylwestrowy, gdzie na Sylwestra
Strona Główna »  - Przepowiednie i przesądy sylwestrowe

Przepowiednie i przesądy sylwestrowe

Jaki Sylwester, taki cały rok! – mówi ludowe porzekadło. Ze świętem tym związanych jest wiele przesądów i przepowiedni, obrzędów i wróżb. Według tradycji w starym roku należy pozamykać ważne sprawy, uregulować ługi, pogodzić się i posprzątać mieszkanie.

31 grudnia zdecydowanie nie wolno sprzątać, ponieważ „wymiata” się szczęście z domu. Gospodynie powinny zapełnić spiżarnie i lodówki najrozmaitszymi przysmakami, by w przyszłym roku rodzina nie zaznała biedy. Domownicy muszą posiadać przynajmniej kilka złotych monet, ponieważ gwarantują one przypływ gotówki. Jeśli nie uregulujemy wszelkich długów i pożyczek, przez cały kolejny rok będziemy ofiarami niesłownych dłużników. Wyjątkowym kultem sylwestrowej nocy cieszy się zegar. Największą pomyślność przynosi o nakręcanie zegara tuż po północy, natomiast zatrzymanie wskazówek to z y omen. Podczas biesiad noworocznych powinniśmy jeść wszystko, co okrąg e, ponieważ zgodnie z tradycją przedmioty w kształcie okręgu przynoszą nam szczęście.

Kiedy wybija północ najstarszy członek rodu powinien szeroko otworzyć okna, by zaprosić dobre duchy i Nowy Rok do środka. Pierwszy noworoczny gość, który nas odwiedzi jest zwiastunem całorocznego szczęścia lub pecha. Zapowiedzią największej pomyślności są odwiedziny jasnowłosego chłopca. Natomiast pojawienie się w progu domu kobiety jest przepowiednią nieszczęśliwych zdarzeń. Dzieci, które przychodzą na świat między Wigilią a świętem Trzech Króli gwarantują podwójną pomyślność dla rodziców. Jednak te, które rodzą się w Nowy Rok zwiastują dobrobyt i niezwykłe szczęście dla ca ej rodziny.

Aby zapewnić sobie powodzenie u płci przeciwnej, każda kobieta tuż przed wyjściem na bal sylwestrowy powinna nasypać kilka ziarenek maku do buta. Obowiązkowe w tym dniu jest włożenie nowej bielizny, jakiegoś ciuszka bądź biżuterii. Natomiast panny powinny uważnie przysłuchiwać się rozmowom prowadzonym tuż po północy. Pierwsze imię męskie, jakie padnie podczas konwersacji, ma się okazać imieniem przyszłego ma żonka.

Już w starożytnej Grecji znana była sztuka wróżenia z win, zwana oinomancją. Zatem zanim wypijemy noworoczny toast, dokładnie przyjrzyjmy się bąbelkom szampana. Chaotyczne, swobodnie szalejące po kieliszku wróżą rok przemian, romansów i wypadków. Natomiast spokojnie unoszące się z do u do góry zapowiadają zdrowie oraz dobre relacje z najbliższymi. Krzyżujące się łańcuszki bąbelków ostrzegają, by uważać na finanse i kondycję zdrowotną.


[marta]